KOLPOSKOPİ


Kolposkopi Nedir ?

Kolposkopi, doktor tarafından rahim ağzının daha kolay incelenebilmesine imkan veren, 6-40 kat büyütebilme özelliği sağlayan kolposkop aletiyle, rahim ağzının net şekilde görülebilmesi ve değerlendirilmesi işlemidir.
İşlem sırasında saptanabilecek şüpheli bölgeler üzerinde kolposkopik biyopsi ile bölgenin incelenebilmesini sağlar.

6013c1477af5073e50324691

KOLPOSKOPİ HANGİ HASTALIKLARA UYGULANIR?

Kolposkopi özellikle belirti taşımayan rahim ağzı kanserinin ilk evrelerinde saptanmasına olanak sağlar. Sitolojik sonuçları ve smear testi normal değerlerden farklı çıkan veya HPV testinde HPV 16 veya 18 pozitif hastaların rahim ağzının değerlendirilmesi için uygulanır.


KOLPOSKOPİK BİYOPSİ NASIL YAPILIR?

Kolposkopi uygulandığı sırada şüpheli bölgeler saptandığında biyopsi pensi ile tüm şüpheli lezyonlardan kolposkopik biyopsi yapılabilir. Kolposkopik biyopsi yapılacak bölge sayısına bağlı olarak birçok bölgeden parça alınabilir.

Kolposkopik biyopsi uygulanırken, patolojik inceleme için yeterli büyüklükte bir parça alınabilmesi adına özel bir alet kullanılır.


KOLPOSKOPİ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

İşlem süresi genellikle 5-15 dakika arasında değişmektedir. Kolposkopik biyopsinin uygulanıp uygulanmayacağına göre Kolposkopi işleminin süresi değişkenlik gösterir.


KOLPOSKOPİ ACI VERİR Mİ?

İşlem sırasında ağrı ve acı görülmez. Rahim ağzının açık tutulabilmesi işleminde kullanılan alet nedeniyle hafif bir baskı hissedilebilir. Net görüntü sağlayabilmek adına kullanılan solüsyon batma ve yanma hissine yol açabilir.