KÜRETAJ


Vakumlu Küretaj Nedir?

Vakumlu Kürtaj: İstenmeyen gebelik durumlarında yaygın şekilde uygulanan, hem doktor hem hasta tarafından rahat ve konforlu olup aynı zamanda az risk barındırmasıyla, uygulama sonrasında iyileşme süresinin diğer kürtaj yöntemlerine kıyasla daha kısa olması dolayısıyla tercih sebebi olan bir yöntemdir.

Vakumlu Küretaj Nasıl Uygulanır?

Mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gereken vakumlu küretaj işlemi öncesi, hastaya gerekli görüldüğü hallerde lokal anestezi yapılır, rahim içerisinde görünürlük oranını artırmak için kullanılan Spekulum vajinaya yerleştirilir ve vajina girişinin dezenfekte edilmesi için özel bir solüsyonun uygulanır.
Küretaj işleminin gerçekleştirilmesi için; kanül adı verilen oldukça ince bir uca sahip alet, rahmin içerisine yerleştirilir. Negatif basınç etkisi yaratan bir vakum aleti yardımı ile küretaj işlemi gerçekleştirilir. Cenin rahim içinden çıkarılır.
Diğer tüm küretaj yöntemlerinde olduğu gibi vakumlu küretaj işleminin de uygulanabilmesi için hastanın, gebeliğin 10. Haftasını geçmemiş olması gerekmektedir. Gebelik süresinin tespit edilebilmesi için işlem öncesinde ultrason ile bebek kontrol edilir.